we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
A^2 + b^2 = c^2...a and b are the legs and c is the hypotenuse
20^2 + 21^2 = c^2
400 + 441 = c^2
841 = c^2
sqrt 841 = c
29 = c <== third straw will be 29 cm
Answer:
Question A and B are already solved for you in the picture attached.
Step-by-step explanation:
The formula is
Fv=p [(1+r)^(t)-1)÷r)
Fv ?
P 5000
R 0.075
T 6. June
Fv=5000 [(1+0.075)^(6)-1)÷0.075]
Fv=36220....answer