Answer:
27m
Step-by-step explanation:
It's the Pythagorean Theorem.
20^2+18^2=c^2
400+324=c^2
724=c^2
take the square root of both sides
26.9m=c
to the nearest meter = 27
Answer with explanation:
Given : Sample mean =
Standard deviation : 
Sample size : n = 36
Claim : 
∴ 

Since the alternative hypothesis is two tail , then the test is two tail test.
By using a z statistic and a 0.05 level of significance. Reject
if z < -1.960 or is z> 1.960.
Then , the test static for population mean is given by :-


We reject
since
. We have statistically significant evidence at
to show that the mean amount of garbage per bin is not different from 50.
Answer:
£288150
Step-by-step explanation:
We'll use the formula
PRT/100= interest
But in this case we are looking for principal P
Rate= 2%
Interest= £5763
T=1
P= (I*100)/(RT)
P= (5763*100)/(2*1)
P= 288150
The principal is £288150
Answer:
A clinical test on humans of a new drug is normally done in three phases. Phase I is conducted with a relatively small number of healthy volunteers. For example, a phase I test of a specific drug involved only 7 subjects.
Step-by-step explanation:
If the three integers are
, then we have

We can combine the fractions on the left side:

