Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
D) He wants us to learn that having Him at the center of our lives will always be the best for us no matter how big or small the decisions we must face.
Explanation:
The article exposes that dehumanization is part of the world we're living in today. Marguerite Shuster argues that the world we're living in today is Genesis 3 world.
What's wrong with this world? "As the story goes, Chesterton responded with just two words: "I am." His answer is unlikely to be popular with a generation schooled to cultivate self-esteem, to pursue its passions and chase self-fulfillment first and foremost."
Then Shuster's invitation is to recenter our lives at Him.
References:
Shuster , M. (2013). The Mystery of Original Sin: We don’t know why God permitted the Fall, but we know all too well the evil and sin that still plague us. Christianity Today, 57(3), 38-41
Shuster, Marguerite. “Did God Plan the Fall?” ChristianityToday.com, Christianity Today, 24 Sept. 2018
Answer:
Option A is correct one.
Competing
Explanation:
When one person seeks to satisfy his or her own interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, that person is using the conflict-handling intention of <u>Competing.</u>
When one person seeks to satisfy his or her interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, he is competing. The competition involves authoritative and assertive behaviours.
Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Answer:
a. 49.50 units
b. The order quantity should not be changed
Explanation:
a. The computation of the ordering cost is shown below:
Economic order quantity = 
where,
Carrying cost = $11 × 40% = $4.4
And, the other items values would remain the same
Now put these values to the above formula
So, the units would equal to
70 = 
= 49.50 units
b. Since we see that the ordering cost is less than the economic order quantity, the order quantity should not be changed as it leads to increase in the total inventory cost