<span>The <u>correct answer</u> is:
A) 60% ± 18%.
Explanation:
In a confidence interval, the margin of error is given by z*(</span>σ/√n<span>), where </span>σ<span> is the standard deviation and n is the sample size.
First we <u>find the value of z</u>:
We want a 95% confidence level; 95% = 95/100 = 0.95.
To find the z-score, we first subtract this from 1:
1-0.95 = 0.05.
Divide by 2:
0.05/2 = 0.025.
Subtract from 1 again:
1-0.025 = 0.975.
Using a z-table, we find this value in the middle of the table. The z-score that is associated with this value is 1.96.
Back to our formula for margin of error, we have 1.96(</span>σ<span>/</span>√n<span>). The larger n, the sample size, is, the larger its square root is. When we divide by a larger number, our answer is smaller; this gives us a smaller margin of error.
This means that if we had a small sample size, we would divide by a smaller number, making our margin of error larger. The largest margin of error we have in this question is 18%, so this is our correct answer.</span>
Answer:
total money=rupees 50
3/5 of 50= rupees 30
money he spent = rupees 30
money he's left with =50-30=20
<em>mark this as brainliest!!!!</em>
<em>pls</em><em> </em><em>follow</em><em> </em><em>me</em><em>!</em><em>!</em>
Answer:
The number of bacteria
after
days is given by

where
is the initial number of bacteria.
Step-by-step explanation:
The number of bacteria
in the sample triples every 10 days, this means after the first 10th day, the number of bacteria is

where
is the initial number of bacteria in the sample.
After the 2nd 10th days, the number of bacteria is

after the 3rd day,

and so on.
Thus, the formula we get for the number of bacteria after the <em>n</em>th 10-days is

where
is is the <em>n</em>th 10-days.
Since,
is 10 days, we have

or

Substituting that into
, we get:

90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691
it will take Lisa 11 months to have paid more than Kelly