Tara was right terrence was close but he put the(.) in the wrong spot the correct answer is 243.984 but terrence put 2439.84
^ ^
l l
l l
Answer: he will be able to play 32.6 games at the arcade
Step-by-step explanation:
rule says that 28 % of your total income should be spent on Housing finances and 36 % of your gross total income should be spend for Debts.
Annual Salary = $ 60,750
Maximum mortgage payment=28% of $ 60,750

Maximum ,mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750= $ 1,701.00→→→Option (C)
Answer:
C = 420/h + 400
Step-by-step explanation:
Let s be the side of the square base.
Let h be the height
Volume = s*h
20 = s*h
s = 20/h
Cost of glass is
5(20/h) + 5(4* h*20/h)
= 100/h + 400
Cost of frame is
2*4(20/h) + 2*4(20/h)
= 160/h + 160/h
= 320/h
Total cost = C
C = cost of glass + cost of frame
C = 100/h + 400 + 320/h
C = 420/h + 400