Answer:
The operating Income should increase by about 59.0%.
Explanation:
Degree of Operating Leverage = % Change in EBIT / % Change in Sales
5.9 = % Change in EBIT / 10%
% Change in EBIT = 5.9 * 10% = 59.0%
Answer: The supply of vegetables has shifted to the left along an inelastic demand curve
Explanation: The quantity of vegetables sold has been reduced by 20 percent, which simply means the aggregate market supply curve has experienced a drop/decrease and that is usually indicated by a complete shift of the supply curve to the left.
Furthermore, we can determine easily if the demand is elastic or inelastic, since the question has stated the percentage change in quantity demanded as 20% and the percentage change in price as 30%.
The coefficient of elasticity is calculated as
E = %change in quantity demanded/%change in price
E = 20/30
E =0.66
Since the coefficient of elasticity is less than 1, then it means demand is inelastic.
Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
I would say that yes this is an example of Illegal Gratuity it just depends on whether he asked her out before or after the land was sold, because if it was before the land was sold then it is indeed <span>illegal gratuity.</span>
Answer:
The correct answer is -3.963%.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Interest rate = 7.85%
Rate of inflation = 12.3%
So, we can calculate the real interest rate by using the following method:
Real interest rate =[ (1 + Interest rate) ÷ ( 1 + inflation rate) ] - 1
By putting the value, we get,
Real interest rate =[ (1 + 0.0785) ÷ ( 1 + 0.123) ] - 1
= -3.963%
So, the purchasing power of your savings decreased by 3.963%.