The data set has no outliers
Answer:
It will take Lin an hour and 25 minutes at her constant speed, and it will take Jada at her constant speed an hour and 30 minutes.
SO, Lin will arrive at 4:25
and Jada will arrive at 4:30
There is a 5 minute difference in time.
Step-by-step explanation:
From the facts given, Lin can walk 13 miles in 5 hours which when you divide means she can walk 2.6 mph (miles per hour), and Jada can walk 2.5 mph.
To get these answers you divide the current speeds into the total distance
For example, in Lin's case...
3.25 (The 3 and 1/4 mile converted to decimal form)
2.6 (Lin's Average speed per hour)
3.25/2.6=1.25
1.25 (1 hour and 25 minutes)
Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.