<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m
Answer:

Explanation:
Considering the thermal conductivity of aluminium and brass as
and
respectively
The temperature at the end of aluminium and brass are given as
and
respectively with length of rod L=1.3 m , Length of aluminium
, length of brass
and letting temperature at steady state be T
At steady state, thermal conductivity of both aluminium and brass are same hence


Upon re-arranging




Therefore, the temperatures at which the metals are joined is 
Answer: Sean is standing still, and Rhea is running toward Sean while kicking the ball
Explanation: Your welcome :)