Answer:
The answer is 8.90%
Explanation:
Solution
Given that:
The bond face value =$1000
Annual coupon rate =10%
Maturity rate =12 years
Price sold at =1080
Now we find the component cost of debt for use
Thus
The debt (cost) = Yield to maturity
So
YTM = Annual interest payment + [(Face value - Present price / Years to maturity] / [0.6(Price of bond) + 0.4 (principal payment)]
= $100 + [($1000 - $1080) / 12] / [0.6 * $1080 + 0.4 * $1000]
= $100 - 6.67 / $1048
= $93.33 / $1048
= 0.0890 or 8.90%
Therefore the debt for use is 8.90%
Answer:
match strategy
Explanation:
The match strategy in <em>capacity planning</em> refers to the fluctuating capacity that is altered at times in order to meet a particular demand. Since Valerie increases the staff work hours (labor capacity) during the time of increased demand (weekend), she is using the match strategy, which is sometimes called adjustment strategy.
Answer:
Backward vertical integration
Explanation:
In the backward vertical integration, the company acquires the company or step in the manufacturing of the supplier product or acquiring companies that bring it more nearer to the orignal supplier. The company remains within the same industry and moves towards supplier. In this case the company has acquired its supplier factories which shows moving investment in the backward direction which leads to suppliers and vertical means in the same industry. So the company is engaged in backward vertical integration.
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
D. All of the above.
Explanation:
In economics, opportunity cost is the alternative forgone. For example, if two goods X and Y with prices $2 and $3 respectively are compared and an individual chooses to buy X instead of Y, the opportunity cost is the good Y itself that is forgone and not $3 which the price of Y.
Opportunity cost can also be seen as benefits an individual forgo in order to choose an alternative over another.
Therefore, individual pair comparison of each of the following statements opportunity cost to Frank's decision to reduce his weight:
A. His opportunity cost is the alternative uses of time spent exercising.
B. His opportunity cost is the forgone satisfaction of consuming foods that are not part of his diet plan.
C. Assuming exercise is not leisure comma he trades consumption of current leisure for future health.
I wish you the best.