Answer:
$18,400
Explanation:
Given that
Direct material = $10
Direct labor = $6
Variable overhead
= ($70,000 ÷ 10000 units)
= $7
Total cost per unit of Finished Goods
= $23
So, the value of ending inventory under variable costing
= $23 × 800 units
= $18,400
Therefore we include Direct material per unit, Direct labor per unit and variable overhead per unit under variable costing.
Construction and completion risk, political and regulatory risk and expropriation and nationalization Risk, and environmental risk.
Answer:
A
Explanation:
A monopoly is when there are two firms operating in an industry.
A duopoly is when there are two firms operating in an industry. When the two firms collude, they become a monopoly.
If a monopoly maximises profit by producing 4000 units, the colluding duopolist would also maximise profit by producing 4000 units