Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning
Answer:
Equipment 716,072.53 debit
Lease payable 716,072.53 credit
interest expense 64,446.53 debit
lease payable 64,446.53 credit
Explanation:
We record the lease payment present value:
C 100,000.00
time 12
rate 0.09
PV $716,072.5277
Now we solve for the interest accrued during the year
716,072.53 x 0.09 = 64.446,53
Answer:
The appropriate solution is "$2.91". A further explanation is given below.
Explanation:
Seems that the given question is incomplete. Below is the attachment of the full problem.
According to the question,
Common dividend,
= 509.83
Shares outstanding,
= 175
Now,
The dividend per share will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
or,
= 