Answer:
$4,000
Explanation:
The computation of interest expense to be recognized on July 1 is shown below:-
Here the interest is paid in semi-annually,
so, the interest rate per period= 10% ÷ 2 = 5%
and the number of periods = 5 × 2 = 10
Bond premium = Five year bonds - Issued amount
= $92,000 - $88,000
= $4,000
Bond premium amortization per period = Bond premium ÷ Number of periods
= $4,000 ÷ 10
= $400
Interest expense to be recognized on July 1 = Issued amount × Interest rate per period) - Bond premium amortization per period
= ($88,000 × 5%) - $400
= $4,000
Answer:
The correct answer is Transparency.
Explanation:
Within the scope of ethical values, Transparency is known as the capacity that a human being has for others to clearly understand their motivations, intentions and objectives. Similarly, Transparency focuses on carrying out practices and methods available to the public, without having anything to hide.
Answer:
behavioral approach to the study of leadership
Explanation:
In simple words, The behavioral approach is only concerned with what managers do and what they behave. The behavioral approach broadened the science of leadership to encompass the activities of leaders toward followers in diverse settings by moving the study of leadership to leader behaviors. Monitoring and analyzing a leader's movements and behaviors in response to a given circumstance is central to behavioral leadership theory.
<span>The current state of the US economy is in growing strength with respects to the former cabinet. Globalization is affecting the US economy. Primarily through technology and social feeds. We are in the information Era. As far as jobs, off shoring in our economy was once always a viable option. Now that we have a president who insists on the "American Made" branding has emboldened some companies to minimize their operations abroad and increase facilities at home. I work on software, and my job requires me to be in a wireless world. It is hard to compete with companies who hire third party IT hosts in other countries because it is simply cheaper. But, I find other means for work.</span>
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000