Answer:
there is no consistency with the company's stated proportions
Step-by-step explanation:
yellow 20 %
red 20 %
orange, blue and green 10 %
brown 50 %
From the authors purchase
yellow = 29
red = 23
orange = 12
blue = 14
green = 8
brown = 20
the total of all the purchase =
taking the probability of each will help us know the percentage
probability = required outcome / possible outcome
P(Yellow) = ![\frac{29}{106} \\\\=0.27\\\\= 27 %P(Red) = [tex]\frac{23}{106} \\\\=0.21\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B29%7D%7B106%7D%20%5C%5C%5C%5C%3D0.27%5C%5C%5C%5C%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3D%2027%20%25%3C%2Fp%3E%3Cp%3EP%28Red%29%20%3D%20%5Btex%5D%5Cfrac%7B23%7D%7B106%7D%20%5C%5C%5C%5C%3D0.21%5C%5C%5C%5C)
= 21 %
P(Orange, blue and green) = 
= 32 %
P(Brown) = 
= 18 %
from the question, we have that
i am going to tabulate the two outcomes together
the companies stated outcome the outcome from our calculations
Yellow 20 % versus Yellow 27 %
Red 20 % versus Red 21 %
Orange, Blue and Green 10 % versus Orange, Blue and Green 32 %
Brown 50 % versus Brown 18 %
we can see from the above that there is no consistency with the company's stated proportion.