The shelf should sell for $235.20.
Marking the price up by 60% means taking 160% of the cost:
160% = 160/100 = 1.6; 1.6(147) = 235.20
Answer:
a) P-value = 0.0968
b) P-value = 0.2207
c) P-value = 0.0239
d) P-value = 0.0040
e) P-value = 0.5636
Step-by-step explanation:
As the hypothesis are defined with a ">" sign, instead of an "≠", the test is right-tailed.
For this type of test, the P-value is defined as:

being z* the value for each test statistic.
The probability P is calculated from the standard normal distribution.
Then, we can calculate for each case:
(a) 1.30

(b) 0.77

(c) 1.98

(d) 2.65

(e) −0.16

Answer:
20.33%
Step-by-step explanation:
We have that the mean (m) is equal to 87.5, the standard deviation (sd) 6.25 and the sample size (n) = 12
They ask us for P (x <86)
For this, the first thing is to calculate z, which is given by the following equation:
z = (x - m) / (sd / (n ^ 1/2))
We have all these values, replacing we have:
z = (86 - 87.5) / (6.25 / (12 ^ 1/2))
z = -0.83
With the normal distribution table (attached), we have that at that value, the probability is:
P (z <-0.83) = 0.2033
The probability is 20.33%
Start with 90/240, then reduce the fraction
you can reduce by dividing each by 10 to get 9/24
reduce more from there, seeing that each number can be divided by 3
9/3 = 3
24/3 = 8
answer 3/8