The answer is Embargo
Can you give me brainliest? :D
Answer:
Sales = 12,50,000
Explanation:
Detailed steps are given below
Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
<u>Answer:</u>
The correct answer for this is: Gross Rent Multiplier.
<u>Explanation:</u>
The type of a simplified alternative to capitalization of net income that does not take into account bad debts or expenses is called Gross Rent Multiplier (GMR).
Gross Rent Multiplier is used to find the approximate net incomes that does not include any bad debts or expenses.
Also, it is considered as the quickest tool to estimate the values, such as of a building.
Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951