Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
Explanation:
Sale = 100 x $100 = $10,000
Discount = $10,000 x 1% = $100
Sales Return = $198
Net Sales = Sales Price - Sales Discount - Sales Return
Net Sales = $10,000 - $100 - $198
Net Sales = $9,702
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
$20 is an expense and it is not an contra revenue account. So, it is not considered in net sales calculation.
Answer:
Calculation of Avoidable Cost:
Direct Materials $3.40
Direct Labor
8.00
Variable manufacturing overhead 8.50
Supervisor's salary 3.90
Total Avoidable Cost $23.8
Note: Depreciation is a sunk cost and not relevant for decision making.
General Fixed Overhead will remain the same irrespective of decision. Hence, not relevant for decision making.
Evaluation of offer:
Loss on Sale from outside supplier (26.70-23.8)*15,500 $(44,950)
Additional Segment Margin earned $27,500
Financial Advantage/(Disadvantage) $(17,450)
Hence, annual financial disadvantage for the company as a result of buying part U16 from the outside supplier = $17,450
Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate