Answer:
C. -0.68427
Step-by-step explanation:
Enter the data into a graphing calculator.
First decide which is the independent and which is the dependent variable. Since the value of the stock depends on the day, value will be dependent and day will be independent.
This means that the days will be entered into the first list and the values will be entered into the second list.
Entering these and running the linear regression, we find the r-value to be -0.68427
.
It takes Mercury <span>approximately 58 days, 15 h, and 30 min to complete a full rotation..
We are going to write the time not in days, hours and minutes, but only hours.
This means that we have to write 58 days as hours and 30 minutes as hours.
1 day is 24 hours, so 58 days are
58*24=(50+8)*(20+4)=50*20+50*4+8*20+8*4=1,000+200+160+32
=1,200+192=1,392 (hours)
60 minutes are 1 hour, so 30 minutes are 0.5 hours.
Thus
</span>58 days, 15 h, and 30 min are (1,392+15+0.5) hours = 1,407.5 hours
Answer: 1,407.5 hours
Because the ratio of yellow to blue can be expressed as 5/3, you would solve the equation 5/3= 2/x. To solve, you would get x alone by cross multiplying and getting 5x=6. Divide both sides by 5 and get 6/5 or 1 and 1/5 cans of blue paint
Answer:
A) Swing arcs on both sides to intersect the first two arcs created.
Step-by-step explanation:
Bisecting a segment is cutting a line into two equal parts with a line bisector.
The steps involved are;
- Placing a compass on one endpoint
- Opening the compass to a width larger than half of the segment
- Swinging an arc on either side of the segment
- While maintaining the same width, place the compass on the other endpoint
- Swing arcs on both sides of the segment to intersect the first two arcs created
- Using a ruler placed at the points of intersection of the arcs, draw the line bisector.
Sasha was now at step four.
Answer:
Acording to the question,
Cost per cup = $1.29
Total number of cups = 12
Total cost of cups = 12 x 1.2 = $15.48
Cost of candies = $2.49 per cup
Total number of candies = x
Cost of nuts = $0.69 per cup
Total number of nuts = y
Equations :
x + y = 12 (because total cups of nuts and candies will be equal to 12)
2.49x + 0.69y = 15.48 (Total cost of the 12 cups should be 15.48)
<u>Step 1 : Find x in terms of y</u>
x = 12 - y
<u>Step 2 : substitute x in terms of y from step 1 in the second equation</u>
2.49x + 0.69y = 15.48
2.49 ( 12 - y) + 0.69y = 15.48
29.88 - 2.49y + 0.69y = 15.48
-1.8y = -14.4
y = 14.4/1.8
y = 8
Step 3 : Find x
x + y = 12
x = 12 - y
x = 12- 8
x = 4
Thus,Yumi should use 4 cups of candies and 8 cups of nuts.