a) The least number of decimal points is 0 so you should round the answer to 43.
b) The least number of significant figures is 2 so round to 7.3
c)The least number of decimal places is 1 so round to 225.7
d) The least number of significant figures is 3 so round to 92.0
e) The least number of significant figures is 3 so round to 32.4
f) The least number of decimal places is 0 so round to 104m^3
Basically, for addition and subtraction round to the least number of decimal places found in the factors, and for multiplication and division round to the least number of significant figures found in the factors.
a.200.59 amu of mercury contains = 6.02 * 1023 molecules
Mass for 3.0 * 1023 molecules = (3.0 * 1023 * 200.59) /6.02 * 1023
= 100.29 amu
Thus, mass for 3.0 * 1023 molecules is 100.29 amu
b.As, 200.59 g mercury contains = 6.02 * 1023 atoms
1 g mercury contains = (6.02 * 1023 /200) atoms
= 3.01 * 1021 atoms
Thus, 1 ng mercury contains = (3.01 * 1021) / 109
= 3.01 * 1012 atoms
Thus, 3.0 * 1012 atoms present in 1 ng mercury
One mole of a compound contains the mass equivalent to the molecular mass or relative formula mass of the compound.
1 mole of iron iii chloride contains a mass of 162.2 g.
Therefore, 50 g will contain 50 g/162.2 g = 0.3083 moles
= 0.3083 moles of Fe2Cl3
Answer:
MgSO_3
Explanation:
As is standard for these sorts of questions, we
assume 100 g of substance, and use the percentage elemental
compositions to calculate an empirical formula.
"Magnesium" = (23.3*g)/(24.31*g*mol^-1) = 0.958*mol
"Sulfur" = (30.7*g)/(32.06*g*mol^-1) = 0.958*mol
"Oxygen" = (46.0*g)/(15.999*g*mol^-1) = 2.86*mol
We divide thru by the smallest molar quantity (0.958*mol) to get and empirical formula of MgSO_3, magnesium sulfite.
Ordinarily you would not be given the percentage of oxygen by mass.
You would be given the percentages of the metal and sulfur, and would
have to assume that the balance was oxygen.
Hope this helps!
-Much love, Makayla
Classify each material as an alloy or ceramic
alloy- Bronze,brass, steel and glass
Ceramic- brick and tile
<u><em> Explanation</em></u>
<u><em>Alloy</em></u> is a metal made up by combining two or more metallic elements.
for example, bronze is made up by alloying tin with copper.
<u><em>Ceramic </em></u>materials is an inorganic,non metallic which is often crystalline oxide,nitride or carbide material.
For example, Tiles are made up of natural clay sand and water.