answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
1 year ago
10

Cameron Tiller is paid one and one-half times the regular hourly rate for all hours worked in excess of 40 hours per week and do

uble time for work on Sunday. Tiller's regular rate is $12 per hour. During the week ended March 15, he worked 9 hours each day from Monday through Friday, 6 hours on Saturday, and 4 hours on Sunday. Tiller's total regular earnings for the week ended March 15 are:
Business
1 answer:
kozerog [31]1 year ago
4 0

Answer:

His regular earnings ( based on regular rates) is $480 while his total earnings for the week ended March 15 is $738.

Explanation:

Regular rate = $12 per hour

Rate for hours in excess of 40 hours per week

= (3/2) × $12

= $18

Rate for hours for Sunday is double

= 2 × $12

= $24

During the week ended March 15, 9 hours each day from Monday through Friday, 6 hours on Saturday, and 4 hours on Sunday

Period in excess of 40 hours during the week

= (9 × 5) + 4 - 40

= 9

Total regular earning = 40 × $12

                                   = $480

Additional earnings = (9 × $18) + (4 × $24)

                                 = $162 + $96

                                 = $258

Total earnings = $480 + $258

                        = $738

You might be interested in
Sanchez Corporation Selected Financial Information 12/31/18 12/31/17 Cash$20,000 $25,000 Accounts receivable (net) 100,000 110,0
guajiro [1.7K]

Answer:

The current ration for 2018 will be "1.55".

Explanation:

The given values are:

The total current assets of 2018 is:

= $310,000

The total current liabilities of 2018 is:

= $200,000

Now,

The current ratio of 2018 will be:

= \frac{The total \ current \ assets \ of \ 2018}{The \ total \ current \ liabilities \ of \ 2018}

On substituting the estimated values in the above formula, we get

= \frac{310,000}{200,000}

= 1.55

8 0
1 year ago
Suppose a firm produces with a technology that exhibits constant returns to scale at all levels of production. The firm's inputs
GREYUIT [131]

Answer:

Not change

Explanation:

In the long run we expect firms to earn zero profits. With competitive markets for both inputs and output, and with constant returns to scale, a doubling of all inputs would lead to twice as much output, twice as much revenue, and twice as much cost.

3 0
1 year ago
Oriole, Inc. currently manufactures a wicket as its main product. The costs per unit are as follows: Direct materials and direct
algol13

Answer:

Oriole should buy the wickets.

Explanation:

The variable cost of producing wickets is $22/unit.

The fixed cost of production is $8/unit.

The total cost of producing wickets is $30/unit.

Saran company offers to sell 4900 units of wickets at $24.

If wickets are purchased it will cost $24/unit.

Since cost is lower when buying, Oriole should buy wickets.

3 0
1 year ago
Following is partial information for the income statement of Audio Solutions Company under three different inventory costing met
Tamiku [17]

Answer:

The computation is shown below:-

Explanation:

1.                     FIFO    LIFO Average cost  

Cost of goods sold      

Beginning inventory       $11,200      $11,200  $11,200

(400 units ×  $28))                          

purchases                       $16,625    $16,625   $16,625

(475 units × 35)                  

Goods available for use $27,825    $27,825   $27,825  

Ending inventory             $18,025    $15,575    $16,695

(525 units)  

Cost of goods sold          $9,800    $12,250    $11,130  

under ending inventory = 475 × $35 + 50 × $28    

FIFO = $18,025  

LIFO ending inventory 400 × $28 + 125 × $35

= $15,575  

Average cost = $27,825 ÷ $875    

= 31.8      

Ending inventory = 525 × 31.8

= $16,695

2.                                  FIFO            LIFO         Average

Sales

(307 × $50)                $15,350         $15,350    $15,350

Cost of goods sold     $9,800    $12,250    $11,130

Gross Profit                 $5,550           $3,100      $4,220

Expenses                     $1,680           $1,680      $1,680

Net income                  $3,870           $1,420       $2,540

3. FIFO = 3

LIFO = 2

Average = 1

5 0
2 years ago
1. Day Corp. holds 10,000 shares of its $10 par value common stock as treasury stock reacquired in Year 2 for $120,000. On Decem
katovenus [111]

Explanation:

According to the accounting cost method , the reissuance of the treasury stock would be credited to the additional paid in capital which represents the remaining amount i.e deduct $120,000 from the $190,000

And, the net income for the year 6 is

= Increase in assets - Increase in liabilities - Increase in capital stock - Increase in additional paid in capital + Dividend payment

= $356,000 - $108,000 - $240,000 - $24,000 + $52,000

= $36,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Certificate of deposit typical interest rate
    10·2 answers
  • The following information is available for Barnes Company for the fiscal year ended December 31: Beginning finished goods invent
    9·1 answer
  • When computing the cost per equivalent unit, the weighted-average method of process costing considers: A) costs incurred during
    5·1 answer
  • Present value calculations The present value or "PV function" in Excel is used to calculate the current value of future payments
    15·1 answer
  • You are planning to email to two lists. The first list has 5,000 names. The second list has 3,900 names. There are 700 names tha
    7·1 answer
  • A goal programming problem had two goals (with no priorities assigned). Goal number 1 was to achieve a profit of $2,400 and goal
    10·1 answer
  • An investor who was not as astute as he believed invested $264,500 into an account 12 years ago. Today, that account is worth $2
    12·1 answer
  • Let M be the number of units to make and B be the number of units to buy. If it costs $2 to make a unit and $3 to buy a unit and
    5·1 answer
  • Kohl Company lent $49,587 to Hemingway, Inc, accepting Hemingway's 2-year, $60,000, zero-interest-bearing note. The implied inte
    14·1 answer
  • Addleman Corporation has an activity-based costing system with three activity cost pools--Processing, Supervising, and Other. In
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!