Answer
M-12=-132
The less than moves the number to the back
12 tablespoons of sugar and 3 cups of water (48 tablespoons)
Answer:
a) The continuous rate of growth of this bacterium population is 45%
b) Initial population of culture at t = 0 is 950 bacteria
c) number of bacterial culture contain at t = 5 is 9013 bacteria
Step-by-step explanation:
The number of bacteria in a culture is given by
n(t) = 950
a) rate of growth is
Bacteria growth model N(t) = no
Where r is the growth rate
hence r = 0.45
= 45%
b) Initial population of culture at t = 0
n(0) = 950
= 950
= 950 bacteria
c) number of bacterial culture contain at t = 5
n(5) = 950
= 950
= 9013.35
= 9013 bacteria
Answer:
II case.
Step-by-step explanation:
Given that a catering company prepared and served 300 meals at an anniversary celebration last week using eight workers.
The week before, six workers prepared and served 240 meals at a wedding reception.
Productivity is normally measured by number of outputs/number of inputs
Here we can measure productivity as
no of meals served/no of workers
In the I case productivity =
In the II case productivity = 
Obviously II case productivity is more as per worker 40 meals were served which is more than 37.5 meals per worker in the I case.