<u>Answer:</u> The chemical equation is written below.
<u>Explanation:</u>
Combustion reaction is defined as the chemical reaction in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and water molecule.

The chemical equation for the combustion of ethyl chloride follows:

We are given:
When 4 moles of ethyl chloride is burnt, 5145 kJ of heat is released.
For an endothermic reaction, heat is getting absorbed during a chemical reaction and is written on the reactant side.

For an exothermic reaction, heat is getting released during a chemical reaction and is written on the product side

So, the chemical equation follows:

Hence, the chemical equation is written above.
Answer: 0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
Explanation:
1) Molarity of 0.250 L HCl solution : 0.0328 M

Moles of HCl in 0.250 L solution = 0.0082 moles
2) Molarity of 0.100 L NaOH solution : 0.0245 M

Moles of NaOH in 0.100 L solution = 0.00245 moles
3) Concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
0.00245 moles of NaOH will neutralize 0.00245 moles of HCl out of 0.0082 moles of HCl.
Now the new volume of the solution = 0.100 L +0.250 L = 0.350 L
Moles of HCl left un-neutralized = 0.0082 moles - 0.00245 moles = 0.00575 moles

Molarity of HCl left un-neutralized :
0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
I dont know but do you know da wae brudda?
A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.