Answer:
The company increases the screen size by 1
inches every year.
Step-by-step explanation:
Yan po yung true answee
Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
Answer:
<em>A: For each increase in the number of procrastination days by 1, the predicted grade decreases by 3.64 points.</em>
Step-by-step explanation:
<u>The slope of a Regression Line</u>
A straight line can be represented in the slope-intercept form:
y = mx + b
Where m is the slope and b is the y-intercept.
The slope describes how fast and in what direction the graph goes when x changes values.
If m is positive, increments in x imply increments in y.
If m is negative, increments in x imply decrements in y.
The regression line is:
ŷ = –3.64x + 96.5
Where:
x = the number of procrastination days
ŷ = the predicted grade
We can say the slope is m=-3.64. This means that:
A: For each increase in the number of procrastination days by 1, the predicted grade decreases by 3.64 points.
Answer:
are you in k12 or homeschooling i have seen this question before
Step-by-step explanation: