I know you are Indian by your question, HC Verma class 9 or 11 !!
if you got any problem, comment !!
To solve this question, we need to use the component method and split our displacements into their x and y vectors. We will assign north and east as the positive directions.
The first movement of 25m west is already split. x = -25m, y = 0m.
The second movement of 45m [E60N] needs to be split using trig.
x = 45cos60 = 22.5m
y = 45sin60 = 39.0m
Then, we add the two x and two y displacements to get the total displacement in each direction.
x = -25m + 22.5m = -2.5m
y = 0m + 39.0m
We can use Pythagorean theorem to find the total displacement.
d² = x² + y²
d = √(-2.5² + 39²)
d = 39.08m
And then we can use tan to find the angle.
inversetan(y/x) = angle
inversetan(39/2.5) = 86.3
Therefore, the total displacement is 39.08m [W86.3N]
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.
Answer:
The drift velocity is 
Explanation:
Given :
Area of metallic wire,
.
Current through wire , 
Mobile charge density , 
Charge value , 
We need to find drift velocity , 
Now, we know :

Therefore, 
Putting all given values in above equation we get,


Hence, this is the required solution.
<h2>Answer:</h2>
<u>A) Increase the voltage by adding a bigger battery </u>
<h2>Explanation:</h2>
According to Ohm's law
V = IR
where V is voltage, I is current and R is the resistance. If we write the equation for resistance we would get
R= V / I
Here we can see that Voltage is directly proportional to Resistance so in order to keep the balance if we increase the resistance then we must increase the voltage to keep the current constant.