Answer:
Step-by-step explanation:
Let x = Number of employees taking technology training
y= Number of employees taking customer service training
Given, The technology training costs $1,000 per person. The customer service training costs $500 per person.
Total cost = 1000 x + 500y
Since, Total cost = $25,000 and total employee to attend training= 45 .
That means , the required equations are:

If they sold 10 hammers and each hammer sells together with a package of nails for $12, that would be $120 total. Now subtract that from $950.50 and you get $830.50. Divide that by the remaining packages of nails sold (110 because you already sold 10 together with the hammers) and you get $7.55. Each package of nails sold for $7.55. Hope that helps!
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
The formula to relate speed, distance and time is:
D = V * t
Where D is the distance, V is the speed and t is the time.
As they are in opposite directions, we need to sum the speed.
So the total speed is:
V = 63 + 59 = 122 mph
So using this value and V and using D = 610, we have:
610 = 122 * t
t = 610 / 122 = 5 hours
So they will be 610 miles apart after 5 hours.