Hey there:
1 cm³ = 1 mL
D = m / V
7.25 = 12.9 / V
V = 12.9 / 7.25
V = 1.779 cm³
<span>The fog in the mirror is the condensation of water vapor as it touches a colder surface. When you are running cold water you just cool down everything around it. Now the vapor coming from the hot shower will mostly condense right there and will not reach the mirror.</span>
The answer would be C. Movement of crustal plates.
A molecular model is a three dimensional representation of a molecule. It shows all the atoms in the molecule.
The statements that can be supported by the information in the model are;
- The model shows a molecule with 14 atoms
- The model shows a molecule with two different elements
We can see from the model shown that there are white balls and black balls. Each ball represents an atom of an element.
There are 14 balls in total meaning that there are 14 atoms presents. Each color of balls stands for an element. There are two different colors in the model implying that there are two different kinds of elements in the molecule.
Learn more: brainly.com/question/156574
Mass of sugar=Mass of solution - mass of water
=1.07X355 - 355
= 24.85g