Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
Answer:
Unit cost 82
Explanation:
Vaiable cost per unit:
materials 49
Labor 28
Variable OH 5
Unit cost 82
<em>The variable selling and administrative expense</em> will be listed in the income statemnt as part of the variables cost to determinate the contribution, but it is not part of the production cost, <u>it doesn't activate through inventory.</u>
Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit
Answer:
c) $222,500 $313,500
Explanation:
Calculation for cost-to-retail ratio
COST
Beginning inventory $ 30,000
Add: Purchases $190,000
Add: Freight-in $2,500
Cost=$222,500
RETAIL
Beginning inventory $ 45,000
Add: Purchases $260,000
Add: Net markups $8,500
Retail = $313,500
Therefore the cost-to-retail ratio will be $222,500 $313,500