Answer:
The empirical formula is C2H3O2Tl
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Tl = 0.463 grams
Mass of carbon = 0.0544 grams
Mass of hydrogen = 0.00685 grams
Mass of oxygen = 0.0725 grams
Molar mass of Tl = 204.38 g/mol
Molar mass of C = 12 g/mol
Molar mass of H = 1.01 g/mol
Molar mass of O = 16 g/mol
Step 2: Calculate total mass of the compound
Total mass = 0.463 grams + 0.0544 grams + 0.00685 grams + 0.0725 grams = 0.59675 grams
Step 3: Calculate moles
Moles = mass / molar mass
Moles Tl = 0.463 grams / 204.38 g/mol = 0.00227 moles
Moles C = 0.0544 grams / 12.0 g/mol = 0.00453 moles
Moles H = 0.00685 grams / 1.01 g/mol = 0.00678 moles
Moles O = 0.0725 grams / 16 g/mol = 0.00453 moles
Step 4: Calculate mol ratio
We divide by the smallest number of moles
Tl = 0.00227/0.00227 = 1
C = 0.00453 / 0.00227 = 2
H = 0.00678/0.00227 = 3
O = 0.00453 / 0.00227 = 2
The empirical formula is C2H3O2Tl