The believe that the best answer among the choices provided by the question is D. Full-size numbers followed by a period.
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Scarce resources encourage me to spend time thinking about how I use the limited amount of money and materials that have so that I may use them in a matter that best guarantees that I will get the most satisfaction out of it. Since resources also include time, they also define how much I time I spend doing which activities, and steer me to put in a certain degree of work.
Since there is a limited supply of resources, the great wheel that facilitates the cycle that these such resources use, known as money, must also be limited. How I manage my finances (money and resources). Knowing this, I am encouraged to invest such resources into more efficient outlets to attain the most powerful results out of my few resources.
Isovolumetric is the type of thermodynamic process that takes place. This process is also called the constant volume process or the isochoric process of thermodynamic, during which the volume of the closed system undergoing such a process remains constant. Thermodynamis process is when heat moves, either within systems or between systems. There are four types of thermodynamic process isovolumetric, isobaric, isothermal and adiabatic.