Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Answer:
have to go through it is a great place for you to make me some of the members of your family and I will be happy to help you with this process and if you have any questions or concerns about the dad lowkey or if you need help with the project or if you need help with anything else or just let me know what you need me to do it
Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
The balanced chemical reaction is written as:
4Al + 3O2 = 2Al2O3
To determine the mass of oxygen gas that would react with the given amount of aluminum metal, we use the initial amount and relate this amount to the ratio of the substances from the chemical reaction. We do as follows:
moles Al = 16.4 g ( 1 mol / 26.98 g ) = 0.61 mol Al
moles O2 = 0.61 mol Al ( 3 mol O2 / 4 mol Al ) = 0.46 mol O2
mass O2 = 0.46 mol O2 ( 32.0 g / mol ) = 14.59 g O2
Therefore, to completely react 16.4 grams of aluminum metal we need a minimum of 14.59 grams of oxygen gas.
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>