Answer:
A = 679.2955 ppm
Explanation:
In this case, we already know that 64Cu has a half life of 12.7 hours. The expression to use to calculate the remaining solution is:
A = A₀ e^-kt
This is the expression to use. We have time, A₀, but we do not have k. This value is calculated with the following expression:
k = ln2 / t₁/₂
Replacing the given data we have:
k = ln2 / 12.7
k = 0.0546
Now, let's get the concentration of Cu:
A = 845 e^(-0.0546*4)
A = 845 e^(-0.2183)
A = 845 * 0.8039
A = 679.2955 ppm
This would be the concentration after 4 hours
Answer: Acid rain.
Explanation:
According to some experts, acid precipitation can lead to acid rain. Acid rain is a product of chemical reactions caused by the release of compounds such as sulfur dioxide and nitrogen oxides into the air. These substances can form in the atmosphere itself and react with water, oxygen, and other chemicals to form more acidic pollutants, known as acid rain.
There are specific theories that nitrogen oxides cause acid rain, in other sulfur oxides, which are produced by the combustion of coal or petroleum products, for example, in thermal power plants, automobile engines, and plants for the production and purification of metals. With water vapor, they produce nitric or sulfuric acid, respectively. This natural disaster is very bad for flora and fauna, it has a particular negative reflection on forests and the aquatic world, especially fish.
1.85 quarts can fit into a 1.75 liter bottle
When sodium metal reacts with chlorine gas, the product would be sodium chloride or the table salt. The balanced chemical reaction would be:
2Na + Cl2 = 2NaCl
IN balancing reactions, it is important to remember that the number of atoms at each side should be equal. Hope this answers the question.
Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.