<span>14 m/s
Assuming that all of the energy stored in the spring is transferred to dart, we have 2 equations to take into consideration.
1. How much energy is stored in the spring?
2. How fast will the dart travel with that amount of energy.
As for the energy stored, that's a simple matter of multiplication. So:
20 N * 0.05 m = 1 Nm = 1 J
For the second part, the energy of a moving object is expressed as
KE = 0.5 mv^2
where
KE = Kinetic energy
m = mass
v = velocity
Since we now know the energy (in Joules) and mass of the dart, we can substitute the known values and solve for v. So
KE = 0.5 mv^2
1 J = 0.5 0.010 kg * v^2
1 kg*m^2/s^2 = 0.005 kg * v^2
200 m^2/s^2 = v^2
14.14213562 m/s = v
So the dart will have a velocity of 14 m/s after rounding to 2 significant figures.</span>
Answer:
Explanation:
Manifest- he supports his family, fights for a living. He will support his family while he fights for a living it is basically his job. By fighting in war that is what income his family will get
vf^2 = 2ad
vf^2 = 2(9.81)(44m)
vf^2 = 863.28
vf = √863.28
vf = 29.4 - using equations of motion
ME = PE + KE
ME = mgh + 1/2mv^2
ME = (1)(9.81)(44) + 1/2(1)(3^2)
ME = 431.64 + 4.5
ME = 436.14 - using conservation of energy
hope this helps :)
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
f=15.5 Hz
Explanation:
Let's determine the internal resistance:

ρ = 1.68*10^-8 Ω m


Ω
Since the bulb is rated at 12.0 V and 25.0 W,
Current

Therefore, voltage drop inside generator =

Actual EMF required is

Note that this is an RMS value.
The peak voltage is

For a generator, by Faraday's Law,

*ω
ω
f=ω/(2π)=
f=144.5 rad/s/(2π)
f=23.001 Hz