Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
The correct answer is option D
When someone decides to do something then he or she must prepare themselves according to the career they choose.
When Yolanda has decided to be a nurse then she must create an individual career plan and start working on it.
A goal oriented person only works in the area of their goal and accomplishes it.
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)