Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
<span>The slack can easily be explained as the difference between latest start (ls) and earliest start (es) of an activity.
As the above example, we can easily now calculate slack as the follow:
slack = LS - ES or LF - EF
So, the correct answer will be
LS - ES = 14 -12 = 2
or LF - EF = 20-18 = 2
So, the slack associated with this activity is 2.</span>
If Ray earns $900 a week and deductions are 28% Ray's take home pay is:
$648 a week
If we assume that the deductions of 28% are taken out of the $900 weekly we will multiply 900 by 0.28 = 252. Then subtract 252 which is the deduction amount from the 900 and we end up with take home pay of $648.
Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%