Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157
Answer: C
I hope this helped you