M=11.20 g
m(H₂)=0.6854 g
M(H₂)=2.016 g/mol
M(Mg)=24.305 g/mol
M(Zn)=65.39 g/mol
w-?
m(Mg)=wm
m(Zn)=(1-w)m
Zn + 2HCl = ZnCl₂ + H₂
m₁(H₂)=M(H₂)m(Zn)/M(Zn)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)
Mg + 2HCl = MgCl₂ + H₂
m₂(H₂)=M(H₂)m(Mg)/M(Mg)=M(H₂)wm/M(Mg)
m(H₂)=m₁(H₂)+m₂(H₂)
m(H₂)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)+M(H₂)wm/M(Mg)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
m(H₂)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
1/M(Zn)-w/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
w(1/M(Mg)-1/M(Zn))=m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)
w=[m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)]/(1/M(Mg)-1/M(Zn))
w=0.583 (58.3%)
Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
The gas is NH₃.
H₂ doesn't dissolve readily in water, SO₂ gives an acidic solution in water.
The solid residue is Fe(OH)₂.
FeSO₄ and Na₂SO₄ are soluble in water.
The answer is C.
8.03 solutions report is described below.
Explanation:
8.03 Solutions Lab Report
In this laboratory activity, you will investigate how temperature, agitation, particle size, and dilution affect the taste of a drink. Fill in each section of this lab report and submit it and your pre-lab answers to your instructor for grading.
Pre-lab Questions:
In this lab, you will make fruit drinks with powdered drink mix. Complete the pre-lab questions to get the values you need for your drink solutions.
Calculate the molar mass of powered fruit drink mix, made from sucrose (C12H22O11).
Using stoichiometry, determine the mass of powdered drink mix needed to make a 1.0 M solution of 100 mL.