Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.
The one property that you can always depend on to change vapor pressure is temperature. So as the water's temperature increases so does the vapor pressure. The warmer the water, the higher the vapor pressure.
Blank one: Hot water
Blank Two: Temperature
The answer to this question is "carrying capacity." The term "growth
rate," refers to how fast a population grows, and the term "population
density," refers to the number of organisms located within a specific
area. Carrying capacity is correct because is directly addresses the
maximum number of organisms that an ecosystem can handle, as opposed to
how fast they are growing or how many there currently are.
<span>The half-life of a first-order reaction is determined as follows:
</span>t½<span>=ln2/k
From the equation, we can calculate the </span><span>first-order rate constant:
</span>k = (ln(2)) / t½ = 0.693 / 90 = 7.7 × 10⁻³
When we know the value of k we can then calculate concentration with the equation:
A₀ = 2 g/100 mL
t = 2.5 h = 150min
A = A₀ × e^(-kt) =2 × e^(-7.7 × 10⁻³ × 150) = 0.63 g / 100ml
= 6.3 × 10⁻⁴ mg / 100ml