Answer:
Sumulat lamang ng mga random na pangalan at sabihin ang "Appointment with (name)"
School Counselor ba ito?
Answer:
C
green traveled les distance but still ended up in the same location as red
Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
Hydrogen gas(H2) has a molar mass of 2 g. Molar mass of a substance is defined as the mass of 1 mole of that substance. And by 1 mole it is meant a collection of 6.022*10^23 particles of that substance.
So number of moles of H2 are 0.5 in this case. And thus it means there are (6.022*10^23)*0.5 particles( here they are molecules) in 1g of H2.
The approximate alcohol content is 210 ml.
Explanation:
It can be deduced from the question that each bottle is of 1000ml or 1 litre.
The first bottle is one half full means it has 500 ml of solution and it has 20% alcohol in it. So volume of alcohol in the solution is
20/100*500
=100 ml
The first bottle is one fifth full, so the volume of mixture is 1/5th of 1000ml
so it is 200ml having 30% alcohol
30/100*200
= 60 ml
The third bottle is one tenth full so its volume is 1/10*1000
100 ml. having 50% of alcohol
50/100*100
50 ml.
The alcohol content obtained from all these 3 litres is:
100+60+50
= 210 ml of alchohol is obtained from 800 ml of mixture.