One mole of a compound contains the mass equivalent to the molecular mass or relative formula mass of the compound.
1 mole of iron iii chloride contains a mass of 162.2 g.
Therefore, 50 g will contain 50 g/162.2 g = 0.3083 moles
= 0.3083 moles of Fe2Cl3
<span>Some
of the solutions exhibit
colligative properties. These properties depend on the amount of solute
dissolved in a solvent. For boiling point elevation, we calculate the increase in temperature by the equation:
</span><span>ΔT(boiling point) =
(Kb)mi
where Kb is a constant, m is the molality of the solution, i is the van't Hoff factor.
From the given data, we can easily calculate for i as follows:
</span>ΔT(boiling point) = (Kb)mi
103.45 - 100 = (0.512)3.90i
i = 1.73 <-------van't Hoff factor
Actually, there are only about 100 atoms that have been yet discovered. But each element has many different kinds of atom. For instance, carbon. Do you know carbon has more than 30 or 50 different types of atoms? Well, how? There are isotopes. Don't think that there is only one carbon atom which has 6 electrons and 6 protons and 6 neutrons. There are more. C-13 has 6 electrons and 6 protons and 7 neutrons. While, C-14 has 6 electrons and 6 protons and 8 neutrons. I just showed you three stable isotopes of carbon(element). But, what is really an isotope?? Did you notice that all of these atoms had the same number of protons and electron but different numbers of neutrons? This is really an isotope. Well, if an atom takes a few more electrons or gives off a few electrons, it still stays the same element/ atom type. Just like that an element can have atoms of different neutron number. It may be less or more. It doesn't affect the atom much: just makes an isotope. But it does affect the atomic mass number or radioactivity of an atom. So, an element can have many different forms of isotopes of its atoms. In this way, being only 100 atoms, there can 1000 atoms or (more than that!).
To make it more clear-
Definition of ISOTOPE: <span>any of two or more forms of a </span>chemical<span> element, having the same number of protons and electrons in the nucleus, or the same atomic number, but having different numbers of neutrons</span>
HOPE YOU UNDERSTOOD THE MATTER:-))
Answer:
2.05 liters
Calculate the molar mass of Ca(OH)2 =74.09g/mol
Calculate how many mol of Ca(OH) are in 64g
n=m/MM
n=64/74.09
n=0.86 mol
Calculate the volume of solution
M=n/V => V=n/M
V= 0.86 mol/ 0.420M
V= 2.05 liters
Answer:
...................................................................................