The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
Answer:
Moment of inertia of Earth about its own axis is given as

Explanation:
Since Earth is considered as solid sphere
So we will have

so we will have

so we have
