Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
Answer:
<u>$3.90</u> was the cost of salami per kilogram.
Step-by-step explanation:
<u><em>The question is incomplete, so the complete question is below:</em></u>

Now, to find the cost of salami per kilogram.
Cost of
kilogram of sliced salami = $13.
Now, to get the cost of salami per kilogram we use unitary method:
If, the cost of
kilogram of salami = $13.
Then, the cost of 1 kilogram of salami =



Therefore, $3.90 was the cost of salami per kilogram.
Here, regrouping is basically carrying.
64+43 shown vertically would be:
64
+43
-------
107
4+3 is 7, so seven is in the ones place, but that's not the point.
60+40 is 100, so you regroup by carrying the one to the hundreds place.
Hope I helped!
Answer:
Jay's bread size is 220% of the original size.
Step-by-step explanation:
The question is incomplete.
The complete question is as follows.
Jay is letting her bread rise. After 3 hours,her bread is at 11/5 of its original size. What percent of its original size is jays bread dough?
Solution:
Let the original bread size be =
units
After 3 hours the bread rises =
of the original size
New size of bread =
units
Percent of original size the new bread is
⇒ 
⇒ 
⇒