Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we are asked to compute the by mass percent representing the toxicity of ethylene glycol in the body mass. In such a way, since the by mass percent is computed with the shown below formula:
We can use the given masses to obtain:
Best regards.
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.