Answer:
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Explanation:
<u><em>The learning curve theory</em></u><em> states that as the cumulative output doubles the cumulative average time taken till date is reduced to a certain percentage of the previous time. This percentage is called learning rate</em>
Total time = Average time × cumulative number of units
The cumulative average time is determined using the formula below:
Y= aX^b
a - time taken for the first unit produced
b = log LR/Log 2
X- cumulative units till date
Y - cumulative average time taken for X units
LR- Learning rate
LR = 68/80 = 0.85 = 85%
<em>Time needed to complete the 4th unit</em>
= Learning rate × time take for the 2 unit
= 85% × 68
= 57.80 hours
Time needed to complete the 4th unit = 57.80 hours
Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
B. discharged
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that Bottling's contractual obligation to Chug is breached. This term refers to when a party in a contract does not meet the obligations that they agreed upon for whatever reason. Which, since Bottling decided to not perform their part of the contract due to prices becoming to high then they are breaching the contract, regardless whether or not it is due to external factors.
Standard:
Wool required = 2 yard^2 per coat
Cost = $44/ yard^2
Therefore,
Total standard cost per coat = wool per coat * cost per yard squared = 2*44 = $ 88 per coat.
The correct answer is C.