Answer:
0.00077 qt
Explanation:
Density -
Density of a substance is given by the mass of the substance divided by the volume of the substance .
Hence , d = m / V
V = volume
m = mass ,
d = density ,
From the question ,
The mass mercury = 100 g
Density of mercury = 13.6 g/cm³ .
Hence , by using the above formula ,and putting the corresponding values , the volume of mercury is calculated as -
d = m / V
13.6 g/cm³ = 100 g / V
V = 7.35 cm³
1 cm³ = 0.001 L
V = 7.35 * 0.001 L = 0.0073 L
Since ,
1 L = 1.06 qt
V = 0.0073* 1.06 qt = 0.0077 qt
Answer:
.997 atm
Explanation:
1. Find the combined gas law formula...
(P1V1/T1 = P2V2/T2)
2. Find our numbers...
P1= .982 atm
P2= ? (trying to find)
V1= 2 L
V2= 1.8 L
T1= 22 C = 295 K
T2= -3 C = 270 K
- Note: always use Kelvin. To find Kelving add 273 to ___C.
3. Rearrange formula to fit problem...
(P2=P1V1T2/V2T1)
4. Fill in our values...
P2= .982 atm x 2 L x 270 K / 1.8 L x 295 K
5. Do the math and your answer should be...
.997 atm
- If you need more help or still do not understand please let me know and I would be glad to help!
A charge of -3 means it gained 3 electrons meaning electrons would go from 15 to 18 because protons and electrons are the same and you start with 15.
So your answer is 15 protons, 18 electrons
We know that the oxygen (O2) causes a glowing
splint to reignite, however, let us check what is missing on the products side
of the chemical equation: <span>
KBrO3 → KBr + ?
As we see, oxygen (O2) is the element missing from the other
side. Therefore the balanced chemical
equation for this decomposition is as follows: </span>
<span>2KBrO3 → 2KBr + 3O2 </span>
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)