Answer:
The answer is $1000.
Explanation:
We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.
According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.
The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.
So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this answer helps.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Answer:
rate set by first complex bank is = 5.07 %
Explanation:
given data
simple interest = 6.4 %
investment time = 10 year
solution
we consider here first total interest on the amount $100 paid as simple interest is for 10 year will be
interest = $100 × 6.4% × 10
interest = $64
so future value will be = $100 + $64 = $164
so now we consider rate of interest = r
so that now we apply here future value formula
future value = investment ×
...............1
$164 = $100 ×
1.64 = 
solve it we get
r = 0.05071
so rate set by first complex bank is = 5.07 %
Answer:
merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Explanation:
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
The cost of each sale transaction ensures that the merchandise inventory account under a perpetual inventory system reflects the updated cost of merchandise available for sale.
Answer:
$2,065,000
Explanation:
Based on the information given the maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be depreciable basis of the amount of $2,065,000 reason been that 100% is the bonus depreciation that is allowed under bonus election.
Therefore maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be the same amount of $2,065,000.