Answer:
1.3333 mol for ammonia, 0.1334 mol for N₂ and 0.400 mol for H₂
Explanation:
To calculate the number of mole in the resulting mixture
PV = nRT where is gas constant = 8.314 J/ mol.K T = 500 K Volume = 1600 cm³ = 1600 / 1000000 = 0.0016 m³
substitute the values into the equation
4.85 × 10⁶ Pa × 0.0016 m³ = 8.314 × 500 × n
7760 = 4157 n
n = 7760 / 4157 = 1.8667308 mol
equation of the reaction
2 NH₃(g) → N₂(g) + 3 H₂(g)
2 moles of ammonia yields 1 mole of nitrogen, and 3 moles of hydrogen
1 moles of ammonia will yield 0.5 mole of nitrogen and 1.5 moles of hydrogen
since the ammonia did not fully decomposed
y moles of ammonia will yield 0.5y mole of nitrogen and 1.5y moles of hydrogen
the mole of ammonia remaining = 1.60 - y
sum of the mole in the box after reaction = (1.60 - y) + 0.5 y + 1.5 y = 1.6 + y = 1.8667308 mol
y = 1.8667308 - 1.6 = 0.26673 mol
number of ammonia remaining = 1.6 - 0.26673 mol = 1.3333 mol
number of N₂ present = 0.5 × 0.26673 mol = 0.1334 mol
number of H₂ present = 1.5 × 0.26673 mol = 0.400 mol