25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
1. Make a Prediction
2. Fill both beakers with water
3. Dissolve salt in one of the beakers
4. Place both in the freezer and observe
5. Write a report
(Always make the prediction first! That's a hypothesis!)
Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
This question is incomplete. Luckily, I found the same problem which is shown in the attached picture. To answer the question, we must know how the size and charge affect the lattice energy. The answer is: lattice energy increases with the increasing charge of the ions, and decreasing radius of the atoms.
<em>Therefore, the ranking would be: A < B < C</em>.
Answer:

------->
+ 

Explanation:
In equation 1, equating the mass number (A) on both sides.
A = 235 + 1 = A + 94 + 3*1
236 = A + 94 + 3
A = 236 - 94 = 3
A = 139
Equate the atomic numbers on both sides
92 + 0 = Z + 36 + 3*0
92 = Z + 36
Z = 92 - 36
Z = 56
In reaction 2, equating the mass number on both sides
235 + 1 = A + 143 + 3 *1
236 = A + 143 + 3
236 = Z + 146
Z = 90
Equatoing the atomic number of both sides
92 + 0 = Z + 54 + 3*0
92 = Z + 54
Z = 92 - 54
Z = 38.