We should apply Boyle's Law here given initial pressure, initial volume and final volume.
P1V1= P2V2
(6.5 atm) (13 L) = P2 (3.3 L)
Solve for P2 on your calculator and that should get you to the answer.
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
Answer:
So, we rely on radiometric dating to calculate their ages. Radiometric dating, or radioactive dating as it is sometimes called, is a method used to date rocks and other objects based on the known decay rate of radioactive isotopes.
Explanation:
radiometric dating is a very accurate way to date the Earth.We know it is accurate because radiometric dating is based on the radioactive decay of unstable isotopes. When an unstable Uranium (U) isotope decays, it turns into an isotope of the element Lead (Pb).
99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)