Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>