I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
<span>Answer:The weight of the door creates a CCW torque given by
Tccw = 145 N*3.13 m / 2
You need a CW torque that's equal to that
Tcw = F*2.5 m*sin20</span>
Answer:
Explanation:
To find the half-lifes of the isotope we need to use the following equation:
(1)
<em>where Nt: is the amount of the isotope that has not yet decayed after a time t, N₀: is the initial amount of the isotope, t: is the time and </em>
<em>: is the half-lifes.</em>
By solving equation (1) for t we have:
<u>Having that:</u>
Nt = 450
N₀ = 3150 + 450 = 3600,
The half-lifes of the isotope is:

Therefore, 3 half-lives of the isotope passed since the rock was formed.
I hope it helps you!