Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
The solution would be like this for this specific problem:
sin(θ°) = √(2)/2
θ° = 360°n + sin⁻¹(√(2)/2) and θ° = 360°n + 180° −
sin⁻¹(√(2)/2)
θ° = 360°n + 45° and θ° = 360°n + 135° where n∈ℤ
360°*0 + 45° = 45°
360°*0 + 135° = 135°
360°*1 + 45° = 405°
<span>sin(225°) = -√(2)/2
</span>225 has an angle where sin theta= -(sqrt2)/2 therefore, the value of theta
cannot be 225 degrees.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
15*18=270.
270-46.50=223.5
223.5-129.95=93.55.
A. $93.55